3 х^2+2 х-ху-2 у^2+у^2-3 ху^2

+2
Ответы (1)
  1. 2 марта, 16:47
    0
    3 х^2 у - 2 ху ^2 + ху - 3 ху^2 у + ху^2 + 3 ху =

    -ху^2 + 4 ху = - ху (у - 4)