A2 - 36 - 2a (36 - a2) - a2 (36 - a2) =

+2
Ответы (1)
  1. 7 января, 09:49
    0
    = (36 - а^2) (- 1 - 2 а - а^2) = - (36 - а^2) (а + 1) ^2 = - (6 - а) (6 + а) (а + 1) ^2 = (а - 6) (6 + а) (а + 1) ^2