3-mx=2m (x+1) - 1

x-?

+5
Ответы (1)
  1. 5 мая, 13:50
    0
    3-mx=2m (x+1) - 1

    3-mx=2mx+2m-1

    3mx=4-2m

    x = (4-2m) / (3m)