A) (2x+7) (3x-1) - (5x-1) (x+3) = (x+1) ²

б) (x-2) ³ + (x+2) ³ = 2) x-3) (x³+3x+9)

+3
Ответы (1)
  1. 19 июля, 06:01
    0
    a)

    (2x+7) (3x-1) - (5x-1) (x+3) = (x+1) ^2

    6x^2 - 2x + 21x - 7 - 5x^2 - 15x + x + 3 = x^2 + 2x + 1

    x^2 + 5x - 4 = x^2 + 2x + 1

    x^2 - x^2 + 5x - 2x - 4 - 1 = 0

    3x - 5 = 0

    3x = 5

    x = 5/3