3 (x-1,5) + 2 х=5 (2.5+2 х)

+5
Ответы (1)
  1. 28 июля, 06:27
    0
    3 х - 4,5 + 2 х = 12,5 + 10 х

    3 х + 2 х - 10 х = 12,5 + 4,5

    - 5 х = 17

    х = - 17/5

    х = - 3 ц. 2/5 = - 3,4