6 а+1 / (2 а+1) (2 а-1) - 2 а/-2 а-1

+3
Ответы (1)
  1. 10 ноября, 17:47
    0
    6a+1 / (2a+1) (2a-1) + 2a / (2a+1) = (6a+1) / (4a^2-1) + 2a (2a-1) / 4a^2-1 = (6a+1+4a^2-2a) / (4a^2-1) =

    =4a+1+4a^2/4a^2-1 = (2a+1) ^2 / (2a-1) (2a+1) = 2a+1/2a-1