12 - (4 х - 18) = (36 + 4 х) + (18 - 6 х)

+4
Ответы (2)
  1. 29 января, 22:38
    0
    12 - (4 х-18) = (36+4 х) + (18 - 6 х)

    12 - 4 х + 18 = 36 х+4 х + 18 - 6 х

    12+18-18 = 36 х + 4 х - 6 х + 4 х

    38 х = 12

    х = 6/19
  2. 29 января, 23:30
    0
    12 - (4 х-18) = (36+4 х) + (18-6 х)

    12-4 х+18=36+4 х+18-6 х

    30-4 х=54-2 х

    -4 х+2 х=54-30

    -2 х=24

    х=-12