7x (3x-2) - x (2x-1) > 2x+5

+4
Ответы (1)
  1. 31 декабря, 07:21
    0
    7x (3x-2) - x (2x-1) >2x+5

    21x²-14x-2x²+x-2x-5>0

    19x²-15x-5>0

    D=225+380=605

    √D=11√5

    x1 = (15-11√5) / 38

    x2 = (15+11√5) / 38