1) lg (x+5) = 2

2) In (2-x) = - 3

+1
Ответы (1)
  1. 3 июля, 09:52
    0
    1) lg (x+5) = 2

    (x+5) = 10² x=100-5 x=95

    2) In (2-x) = - 3

    2-x = e^ (-3) x=2 - (e^ (-3))