Спростити: (2a-3b) ^2 - (3a+2b) ^2;

(2x-3y) ^2 + (4x+2y) ^2

+4
Ответы (1)
  1. 19 июня, 18:19
    0
    1) (2 а-3b) ² - (3a+2b) ² = (2a) ²-2*2a*3b + (3b) ² - ((3a) ²+2*3a*2b + (2b) ²) =

    =4a²+12ab+9b²-9a²-12ab-4b² = (4a²-9a²) + (12ab-12ab) + (9b²-4b²) =

    =-5a²+5b² = 5 * (b²-a²)

    2) (2x-3y) ² + (4x+2y) ² = (4x²-2*2x*3y+9y²) + (16x²+2*4x*2y+4y²) =

    = (4x²+16x²) + (-12xy+16xy) + (9y²+4y²) = 20x²+4xy+13y²