A cube has volume of 7290cm³. Determine the surface of the cube as a radical in simplest form

+1
Ответы (1)
  1. 26 ноября, 06:40
    0
    V = a³ (cm³)

    a = ∛7290 (cm) = 9∛10 (cm)

    Sповерхности = 6*a² (cm²)

    S = 6*81*∛100 = 486∛100 (cm²)