2 (x-7) + y (x-7)

(n+4) - p (n+4)

C (x-8) + 3 (8-x)

5a+5y+pa+py

Ab+ax-4b-4c

3n-3m-ay+my

+4
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 18:11
    0
    2 (x - 7) + y (x - 7) = (x - 7) (2 + y)

    (n + 4) - p (n + 4) = (n + 4) (1 - p)

    c (x - 8) + 3 (8 - x) = c (x - 8) - 3 (x - 8) = (x - 8) (c - 3)

    5a + 5y + pa + py = 5 (a + y) + p (a + y) = (a + y) (5 + p)

    ab + ax - 4b - 4x = a (b + x) - 4 (b + x) = (b + x) (a - 4)

    3n - 3m - ny + my = 3 (n - m) - y (n - m) = (n - m) (3 - y)