5y+7 (3-y) = 3 (5-2y) rfr htitybt

+4
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 01:29
    0
    5y + 7 (3 - y) = 3 (5 - 2y)

    5y + 21 - 7y = 15 - 6y

    - 2y + 6y = 15 - 21

    4y = - 6

    y = - 1,5