А + 4 / a - а + 6 / a + 2

+2
Ответы (1)
  1. 27 августа, 02:20
    0
    (a+4) / a - (a+6) / (a+2) = ((a+4) (a+2) - a (a+6)) / a (a+2) =

    = (aˇ2+6a+8-aˇ2-6a) / (a (a+2) =

    =8/a (a+2)