M^3+n^3. x^9-y^6. a^6-8. b^+27

+5
Ответы (1)
  1. 19 октября, 09:40
    0
    M³+n³ = (m+n) (m²-mn+n²)

    x^9-y^6 = (x³) ³ - (y²) ³ = (x³-y²) (x^6+x³y²+y^4)

    a^6-8 = (a²) ³-2³ = (a²-2) (a^4+2a²+4)