1) (cos5α+cos6α+cos7α) / (sin5α+sin6α+sin7α) ;

2) tg (45˚+3α) - tg (45˚-3α).

+2
Ответы (1)
  1. 11 марта, 14:34
    0
    1

    Воспользуемся формулами

    cosa+cosb=2cos (a+b) / 2*cos (a-b) / 2

    sina+sinb=2sin (a+b) / 2*cos (a-b) / 2

    (2cos6acosa+cos6a) / (2sin6acosa+sin6a) = cos6a (2cosa+1) / [sin6a (2cosa+1) ]=

    =ctg6a

    2

    Воспользуемся формулами

    tg (a+b) = (tga+tgb) / (1-tgatgb)

    tg (a-b) = (tga-tgb) / (1+tgatgb)

    (tg45+tg3a) / (1-tg45tg3a) - (tg45-tg3a) / (1+tg45tg3a) =

    (1+tg3a) / (1-tg3a) - (1-tg3a) / (1+tg3a) = [ (1+tg3a) ² - (1-tg3a) ²] / (1-tg²3a) =

    = (1+tg3a-1+tg3a) (1+tg3a+1-tg3a) / (1-tg²3a) = 4tg3a / (1-tg²3a) = 2tg6a