X (7-6x) = (1-3x) (1+2x)

+1
Ответы (1)
  1. 6 марта, 20:02
    0
    Х (7-6 х) = (1-3 х) (1+2 х)

    7 х - 6 х² = 1 + 2 х - 3 х - 6 х²

    7 х - 6 х² = 1-х - 6 х²

    7 х - 6 х² + х + 6 х²=1

    8 х=1

    х=1/8

    х=0,125