А^2 - 9 / а^2 - 2 а+4 : а+3 / 9 а^3 + 72

+3
Ответы (1)
  1. 16 июня, 08:26
    0
    а²-9 : а+3 =

    а²-2 а+4 9 а³+72

    = (а-3) (а+3) * 9 (а³+8) =

    а²-2 а+4 а+3

    = а-3 * 9 (а+2) (а²-2 а+4) =

    а²-2 а+4 1

    = 9 (а-3) (а+2) =

    =9 (а²-3 а+2 а-6) =

    =9 (а²-а-6) =

    =9 а²-9 а-54