А) (2x+y) ^2 + (x-3y) (x+3y)

Б) (c-3) ^2 + (2+c) (2-c) - 3 (4-2c)

+3
Ответы (1)
  1. 17 сентября, 20:45
    0
    A) (2x+y) ^2 + (x-3y) (x+3y) = 4x^2+4xy+y^2+x^2-9y^2=5x^2+4xy+8y^2

    Б) (c-3) ^2 + (2+c) (2-c) - 3 (4-2c) = c^2-6c+9+4-c^2-12+6c=1