A) x (y+z) - 2y-2z

б) a (b+c) - b-c

в) a (b-c) - 4b+4c

г) a (a-b) - ac+bc

+2
Ответы (1)
  1. 14 ноября, 18:08
    0
    1) x (y+z) - 2y-2z=x (y+z) - 2 (y+z) = (y+z) (x-2)