4 m - (m-4) + (5-2m) = m+9

+1
Ответы (2)
  1. 17 апреля, 23:33
    0
    4m - m + 4 + 5 - m = m + 9

    3 m - m + 9 = m + 9

    2m = m

    2m - m = 0

    m = 0
  2. 17 апреля, 23:39
    0
    4m-m+4+5-2m=m+9

    4m-m-2m-m=9-4-5

    m=0