8m (1+2 m) - (4m+3) (4m-3) = 2 m

+3
Ответы (1)
  1. 17 октября, 09:46
    0
    8m+16m² - (16m²-12m+12m-9) = 2m

    8m+16m²-16m²+12m-12m+9-2m=0

    8m+9-2m=0

    6m = - 9

    m = - 1,5