10/25-x2 - 1/5+x - x/x-5

+4
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 21:08
    0
    10 / (25-x²) - 1 / (5+x) - x / (x-5) = 10 / (5-x) (5+x) - 1 / (5+x) + x / (5-x) = (10-5+x+5x+x²) / (5-x) (5+x) =

    = (x²+6x+5) / (5-x) (5+x) = ((x+1) (x+5) / (5-x) (5+x) = (x+1) / (5-x)