1) (2 а+4) ^2 (2 а-4) =

2) (с-3m) ^2 (3m+c) ^2=

3) (a+2b) ^2 (2a-b) ^2=

4) (a+c-5) (a-c+5) =

5) (X-a+8) (X+a-8) =

+3
Ответы (1)
  1. 22 апреля, 17:16
    0
    1) (2 а + 4) (4 а^2-16) = 8 а^3-32 а+16 а^2-64

    2) (с-3m) ^2 (3m+c) ^2=c^4-18c^2m^2+81m^4