X + (5x+2) ^2=25 (1+x^2)

+2
Ответы (1)
  1. 2 мая, 17:59
    0
    x + (5x+2) ^2=25 (1+x^2). х+25 х^2+20 х+4=25+25 х^2. 21 х=21. х=1