Х² (х-3) - 2 х (х-3) + (х-3)

+5
Ответы (1)
  1. 11 октября, 16:07
    0
    X² (x-3) - 2x (x-3) + (x-3) = (x-3) (x²-2x+1) = (x-3) (x-1) ²