3/x+3 + 3/x^2-3x + 2x/9-x^2

+2
Ответы (1)
  1. 6 декабря, 04:59
    0
    3 / (х+3) + 3 / х (х-3) - 2 х / (х-3) (х+3) = (3 х^2-9 х+3 х+9-2 х^2) / х (х+3) (х-3) = (х^2 - 6 х + 9) / х (х+3) (х-3) = х-3 / х (х+3).