В) 2x - 3/5 = 9/10

г) x+3/2 = 3x - 2/7

+2
Ответы (1)
  1. 19 июля, 18:22
    0
    в) 2 х - 3/5 = 9/10 г) х + 3/2 = 3 х - 2/7

    2 х = 9/10 + 3/5 3/2 + 2/7 = 3 х - х

    2 х = 9/10 + 6/10 21/14 + 4/14 = 2 х

    2 х = 15/10 25/14 = 2 х

    х = 15/10 : 2 х = 25/14 : 2

    х = 15/10 * 1/2 х = 25/14 * 1/2

    х = 15/20 х = 25/28

    х = 3/4