3) (y-9) (3y-1) - (2y+1) (5y-7)

4) (4x-1) (4x-3) - (2x-10) (8x+1)

+3
Ответы (1)
  1. 21 января, 21:35
    0
    1) = 3y^2-y-27y+9 - (10y^2-14y+5y-7) = 3y^2-y-27y+9-10y^2+14y-5y+7) = - 7y^2-19y+16

    2) 16x^2-12x-4x+3 - (16x^2+2x-80x-10) = 16x^2-12x-4x+3-16x^2-2x+80x+10=62x+13