7^ (x+1) + 3*7 (x) = 2^ (x+5) + 3*2^ (x)

+4
Ответы (2)
  1. 23 января, 11:02
    0
    7^ (x+1) + 3*7 (x) = 2^ (x+5) + 3*2^ (x)

    7^ (x) * (7+3) = 2^ (x) * (2^5+3)

    7^x*10=2^x*35

    (7/2) ^x=7/2

    x=1
  2. 23 января, 11:52
    0
    7*7^x+3*7^x=32*2^x+3*2^x

    10*7^x=35*2^x

    (7/2) ^x = (7/2)

    x=1