2 (0,9 х+1,4) + 1,4 (1,5+х) = х

+1
Ответы (1)
  1. 26 августа, 01:46
    0
    2 (0.9 х + 1.4) + 1.4 (1.5 + х) = х

    1.8 х + 2.8 х + 2.1 + 1.4 х = х

    1.8 х + 2.8 х + 1.4 х + 1 х = - 2.1

    7 х = - 2.1

    х = - 0.3