3 корень3b+корень12b-корень75b

+3
Ответы (1)
  1. 30 июля, 12:01
    0
    Так: 3*sqrt (12) - sqrt (75) + sqrt (27) = 3*sqrt (3*4) - sqrt (3*25) + sqrt (3*9) = 3*sqrt (3*2^2) - sqrt (3*5^2) + sqrt (3*3^2) = 3*2*sqrt (3) - 5*sqrt (3) + 3*sqrt (3) = sqrt (3) * (6-5+3) = 4*sqrt (3)